Ďalej na Západ sa dá ísť len na Východ

AutorMaroš Hečko
NázovĎalej na Západ sa dá ísť len na Východ
ISBN9788022208536
VydavateľstvoTatran
Rok vydania2017
KategóriaRomán
Táto kniha je o ……tom, ako je ťažké dospieť k rozhodnutiu emigrovať a aj si tomu rozhodnutiu dostáť

RECENZIA: Maroš Hečko; Ďalej na západ sa dá ísť len na východ

Maroša Hečka mám zafixovaného ako spoluautora Kandidáta. Knihy, ktorá podľa mňa, na Slovensku prelomila tabu písať o politike zábavne a zaujímavo. Politický román ako z Ameriky alebo Anglicka. Preto keď som počas decembrových potulkách po kníhkupectvách pri hľadaní darčekov narazil na jeho knihu „Ďalej na západ sa dá ísť len na východ“ neváhal som. A urobil som si z nej svoj mikulášsky darček.

S recenziou som však musel počkať. Po dočítaní som nejako nevedel čo napísať. Pritom som mal pocit, že asi viem čo chcel autor povedať a kam tým dielom smeroval, len mňa to nejako minulo.

V skratke je to o chlapcovi a jeho kamarátovi, ktorí sa rozhodnú po dokončení vysokej školy emigrovať. Dej sa odohráva na sklonku osemdesiatych rokov a teda emigrácia je definitívne rozhodnutie. Odlúčenie od rodiny viac menej navždy, spretrhanie všetkých domácich väzieb. Niečo čo si dnes už našťastie nevieme ani predstaviť.

A tu je asi ten kľúč k tomu, prečo ma táto knižka minula. Prečo som z nej nebol nadšený, napriek tomu, že je dobre napísaná a sú v nej pasáže, ktoré ma chytili. Celok však nebol o mne a nedokázal som sa do pocitov autora úplne vžiť.

Maroš Hečko popisuje, aspoň ja to tak cítim, svoje zážitky a dojmy z osemdesiatych rokov. Z časov keď končil školu a robil rozhodnutie či zostať alebo odísť. Maroš Hečko je ročník 1967. V roku 1989 bol zrejme na VŠMU a rozhodoval sa. Ak by som bol v jeho veku, cítil by som to asi rovnako.

Som však mladší. Už na strednej škole bolo cestovanie do zahraničia úplne bežné. A aj bez peňazí sa dali podniknúť výlety, ktoré sa pred novembrom 1989 nedali kúpiť ani ak ste robili v podniku zahraničného obchodu. A tak ten pocit aký Hečko v knihe sprostredkúva proste nepoznám. Nedokážem ho precítiť. A preto ma vlastne minula nosná myšlienka tejto knihy. Napriek tomu, že nie je zlá, odporúčam ju hlavne ročníkom 67 a starším. Tých to zasiahne a ich dojem bude úplne iný ako môj.

Napriek tomu, že „Ďalej na západ sa dá ísť len na východ“ ma netrafila, nad Hečkom určite nelámem palicu. Píše dobre a že vraj jeho Obvinenie je perfektné. Na takúto tému však musím mať náladu a tá ešte neprišla. Ak však Hečko napíše niečo ďalšie, určite to bude v mojom „wish-liste“.

Príbeh/Zápletka«««[3/5]
Pútavosť«««[3/5]
Kvalita textu««««[4/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?NIE
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Hečko, Kvalita Textu 4/5, Nie, Príbeh 3/5, Pútavosť 3/5, Romány, Tatran.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *