Dalej Na Zapad

Ďalej na Západ sa dá ísť len na Východ

AutorMaroš Hečko
NázovĎalej na Západ sa dá ísť len na Východ
ISBN9788022208536
VydavateľstvoTatran
Rok vydania2017
KategóriaRomán
Táto kniha je o ……tom, ako je ťažké dospieť k rozhodnutiu emigrovať a aj si tomu rozhodnutiu dostáť

RECENZIA: Maroš Hečko; Ďalej na západ sa dá ísť len na východ

Maroša Hečka mám zafixovaného ako spoluautora Kandidáta. Knihy, ktorá podľa mňa, na Slovensku prelomila tabu písať o politike zábavne a zaujímavo. Politický román ako z Ameriky alebo Anglicka. Preto keď som počas decembrových potulkách po kníhkupectvách pri hľadaní darčekov narazil na jeho knihu „Ďalej na západ sa dá ísť len na východ“ neváhal som. A urobil som si z nej svoj mikulášsky darček.

S recenziou som však musel počkať. Po dočítaní som nejako nevedel čo napísať. Pritom som mal pocit, že asi viem čo chcel autor povedať a kam tým dielom smeroval, len mňa to nejako minulo.

V skratke je to o chlapcovi a jeho kamarátovi, ktorí sa rozhodnú po dokončení vysokej školy emigrovať. Dej sa odohráva na sklonku osemdesiatych rokov a teda emigrácia je definitívne rozhodnutie. Odlúčenie od rodiny viac menej navždy, spretrhanie všetkých domácich väzieb. Niečo čo si dnes už našťastie nevieme ani predstaviť.

A tu je asi ten kľúč k tomu, prečo ma táto knižka minula. Prečo som z nej nebol nadšený, napriek tomu, že je dobre napísaná a sú v nej pasáže, ktoré ma chytili. Celok však nebol o mne a nedokázal som sa do pocitov autora úplne vžiť.

Maroš Hečko popisuje, aspoň ja to tak cítim, svoje zážitky a dojmy z osemdesiatych rokov. Z časov keď končil školu a robil rozhodnutie či zostať alebo odísť. Maroš Hečko je ročník 1967. V roku 1989 bol zrejme na VŠMU a rozhodoval sa. Ak by som bol v jeho veku, cítil by som to asi rovnako.

Som však mladší. Už na strednej škole bolo cestovanie do zahraničia úplne bežné. A aj bez peňazí sa dali podniknúť výlety, ktoré sa pred novembrom 1989 nedali kúpiť ani ak ste robili v podniku zahraničného obchodu. A tak ten pocit aký Hečko v knihe sprostredkúva proste nepoznám. Nedokážem ho precítiť. A preto ma vlastne minula nosná myšlienka tejto knihy. Napriek tomu, že nie je zlá, odporúčam ju hlavne ročníkom 67 a starším. Tých to zasiahne a ich dojem bude úplne iný ako môj.

Napriek tomu, že „Ďalej na západ sa dá ísť len na východ“ ma netrafila, nad Hečkom určite nelámem palicu. Píše dobre a že vraj jeho Obvinenie je perfektné. Na takúto tému však musím mať náladu a tá ešte neprišla. Ak však Hečko napíše niečo ďalšie, určite to bude v mojom „wish-liste“.

Príbeh/Zápletka«««[3/5]
Pútavosť«««[3/5]
Kvalita textu««««[4/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?NIE
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Hečko, Kvalita Textu 4/5, Nie, Príbeh 3/5, Pútavosť 3/5, Romány, Tatran.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *