George Soros

Soros o Sorosovi

Občas sa udejú udalosti, ktoré ma prinútia siahnuť po knihe, ktorú som kedysi čítal a prečítať si ju znovu. Nie preto, že by bola až taká pútavá, ale preto, že si chcem osviežiť myšlienky alebo dej v nej obsiahnutý. George Soros je meno, ktoré sa často objavuje na rôznych obskúrnych weboch. Tentokrát sa však objavilo aj vo vyhlásení slovenského (našťastie už) „expremiéra“. A to vyhlásenie bolo ako stať z konšpiračného webu.

A keďže mám v knižnici už dobrých dvadsať rokov knihu Soros o Sorosovi, nebolo mi treba dlhšie rozmýšľať, čo si prečítam.

AutorGeorge Soros
NázovSoros o Sorosovi
ISBN8171491616
VydavateľstvoKalligram
Rok vydania1996
KategóriaRozhovor, Autobiografia
Táto kniha je o …… Georgovi Sorosovi, jeho vlastnými slovami

Pri takejto téme radšej začnem upozornením o mojom vzťahu s Georgom Sorosom. Raz som ho totiž videl aj osobne. Bolo to niekedy medzi rokom 1997 a 2000, keď prišiel urobiť prednášku na Ekonomickú Univerzitu do Bratislavy. Presný dátum si nepamätám, ale spadá to do času, keď Mečiar všade vyprával o ohrození našej mladej štátnosti silami zvonku. Prednášková sála bola naplnená až po vrch. Zo slov, ktoré vyslovil, prípadne z obsahu jeho prednášky mi v pamäti neutkvelo nič. Ako však poznám študentov ekonómie v tom čase, tak viac ako jeho filozofické teórie o princípoch otvorenej spoločnosti ich zaujímali skôr fakty o tom ako zarobil na britskej libre. Čo mi v hlave zostalo, že napriek tomu aký bol už v tom čase bohatý, tak miesto limuzíny ho doviezol normálny mikrobus a ochrankárov nikde nebolo. A to je všetko, žiadne stodolárovky účastníkom, žiadne vyvolávanie duchov, žiadna organizácia prevratu. Tento štát si dokážeme zničiť a obrátiť naruby aj sami. Vlado aj Robo by vedeli rozprávať.

Predpokladám, že z tých časov mám aj knihu Soros o Sorosovi. Pozeral som, teraz sa už v Martinuse kúpiť nedá. Dajú sa však kúpiť iné a novšie jeho knihy napríklad o samotnej otvorenej spoločnosti (obrázok hore), alebo ak chcete zbohatnúť na finančných trhoch, tak často spomínaná „The Alchemy of Finance“ – skúste tu.

Druhé čítanie „Sorosa o Sorosovi“ mi išlo nejako ťažko. Samotná kniha má tri základné časti. V prvej rieši investovanie a finančníctvo, pričom tam v krátkosti vyrozpráva aj svoj životný príbeh. Príbeh maďarského žida, ktorý prežije fašizmus aj začiatok komunizmu, aby následne odišiel do Londýna a potom do Ameriky. V druhej časti sa venuje geopolitike a filantropii. To ako a prečo vznikli jeho nadácie, ako ich riadi, čo podporujú, akú majú odozvu. Zároveň tam nájdete aj dosť názorov na svet, politiku a politikov. V tretej časti zase dá nahliadnuť do svojho sveta filozofie. Celá kniha je pritom poňatá formou rozhovoru Sorosa s osobou, ktorá sa vyzná a pýta. Prílohou knihy sú jeho vybrané eseje o otvorenej spoločnosti a investovaní.

Celkový dojem z tej knihy mám taký priemerný. Niektoré časti sú nadupané zaujímavými informáciami, niektoré ani nie. Záleží čo v tej knihe hľadáte. Ak v nej hľadáte mantru najväčšieho zlosyna sveta, ktorý dni aj noci premýšľa kde urobí prevrat, tak ju nenájdete. Ale môžete skúsiť hľadať.

Pre mňa je v knihe pár dôležitých a zaujímavých častí. Za najzaujímavejšiu považujem tú o jeho obchodovaní. Ako sa z emigranta stane miliardár. Odpoveď prekvapí len zadubencov. Tvrdou prácou to ide dotiahnuť ďaleko. Len treba chcieť a makať. Ale chápem, že jednoduchšie je sedieť na pive a nadávať, prípadne si nájsť niekoho, na koho to hodíme.

To ako dokáže čítať trhy, ako dokáže premeniť globálne trendy a makroekonomické udalosti na jednotlivé investície a špekulácie, je inšpirujúce pre každého kto aspoň trocha sleduje finančné trhy. Nie je za tým žiadne čarodejníctvo, ale tvrdá práca a inštinkt. Paradoxne priznáva, že v slávnych rokoch keď prinútil Britániu vystúpiť z ERM (europský stabilizačný systém), bol už jeho fond manažovaný Stanleym Druckenmillerom (ten by tiež mohol napísať knihu). Detaily jeho investícii a špekulácii potešia a zarmútia každého finančníka. Zarmútia preto, že si bude tĺcť hlavou o obal knihy prečo tie udalosti nevidel rovnako a nespravil rovnaké obchody.

Druhou najzaujímavejšou časťou je tá o otvorenej spoločnosti. Vysvetľuje v nej, čo si pod otvorenou spoločnosťou predstavuje. Dáva ju do kontrastu s uzavretou spoločnosťou, akou je komunizmus a fašizmus, ktorý osobne v mladosti zažil.

Čo je to otvorená spoločnosť slovami Georga Sorosa:

George Soros_definicia_otvorenej_spolocnosti

George Soros vysvetľuje fungovanie svojich nadácii, ako ich riadi (prekvapivo im dáva dosť veľkú voľnosť a sám to len platí), ako sa im darilo v jednotlivých krajinách v rôznych obdobiach. Upozorňujem, že kniha vyšla v roku 1996, takže o Majdane tam nenájdete nič. O jeho názoroch na Rusko a Ukrajinu však viac než dosť. O jeho pôsobení v Maďarsku tiež celkom dosť, nakoniec význam jeho pôsobenia vidno aj na Viktorovi Orbánovi, ktorý by sa bez štipendia zo Sorosovej nadácie do Londýna na univerzitu asi nedostal. Prejdete si mnohými neúspechmi jeho nadácií aj jeho osobnými. Zistíte ako vidí to, keď sa aj z jeho nadácií stali príliš silné a bohaté inštitúcie a začali trpieť neduhmi ako iné veľké inšitúcie. To ako to riešil je celkom podnetná časť pre ľudí nielen z tretieho sektora.

George Soros o tom či podporuje len to čo sa mu páči:

George Soros o tom ako zasahuje do svojich nadacii

A aby som to vyvážil, tak najmenej ma bavila tá časť filozofická. Celkom chápem, že s takým životným osudom aký George Soros má dospejete k mnohému zaujímavému a osožnému. Možno by tomu však pomohla trocha pútavejšia forma.

Čo by som vytkol slovenskému prekladu je istá kostrbatosť pri investičných témach. Uznávam však, že v roku 1996 sa asi ťažko hľadal odborník na finančné trhy, ktorý mal čas prekladať. Predpokladám, že prekladatelia Bútora a Vilikovský sa asi najviac vytrápili práve s týmito časťami. Korektúru robil Ivan Mikloš, ktorý v tom čase síce už tušil čo burza je a ako to funguje, ale tiež asi nie úplne. To je však len výsledok tej doby.

Ak by som mal knihu zhrnúť, tak ju odporúčam každému. Zarytému konšpirátorovi preto, aby konečne spoznal svojho hlavného nepriateľa. Tomu, kto pochybuje, aby mal informácie z prvej ruky a zistil, že pod démonom sa skrýva normálny človek. A tomu, kto je stotožnený s princípmi otvorenej spoločnosti, aby videl, s akými problémami sa stretáva a ako si priznáva zlyhania samotný George Soros. A pochopiteľne študentom finančných trhov by som to rovno dal ako povinnú literatúru, nech nevidia len bitcoin ale aj „old school“ spôsoby investovania.

A na záver to, prečo sú špekulanti vždy vinný za všetko čo sa dá:

George Soros o spekulantoch a hladani vinnikov

Knihy od Georga Sorosa a o Georgovi Sorosovi si môžete kúpiť tu.

 

Posted in Biografie, Kalligram, Recenzie, Rozhovor, Soros.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *