Rob Tanner; 5000:1 Leicester City

Existujú príbehy a knižky, pri ktorých viete ako to na konci dopadne a napriek tomu si ich radi prečítate. Knihy o športe sú zväčša také, popisujú to čo sa udialo a koniec vás teda určite neprekvapí. Napriek tomu však často obsahujú toľko zaujímavých informácií, že sa ich oplatí prečítať. A takou knihou je aj príbeh Leicesteru City zo sezóny 2015/2016, opísaný britským novinárom Robom Tannerom.

Recenzia: Rob Tanner; 5000:1 Leicester City

Ten príbeh poznajú všetci futbaloví fanúšikovia. V sezóne 2014/2015 sa Leicester City zachránil v Premier League len tak tak. V lete prišiel nový tréner Claudio Ranieri, ale ani to nestačilo na to, aby niekto dúfal v niečo lepšie ako solídny stred tabuľky. Napokon stávkové kancelárie videli Leicester ako jedného z najväčších outsiderov a kurz na zisk titulu stanovili pred sezónou na obrovských 5000:1 (ako že za 1 euro ich vyhráte 5000, v škále tipérov je to na úrovni „nemožné“).

Napokon bolo všetko inak. Leicester v sezóne 2015/2016 zažil zázrak aký sa vo futbale nevidí príliš často. Titul totiž nezískala ani Chelsea, ani Manchester City, ani Arsenal či Manchester United. Dokonca ani Tottenham a nie nadarmo sa vraví, že keď ho nezískal v sezóne 2015/2016, tak ho už nezíska nikdy. Titul získal Leicester City. Koniec príbehu teda poznáte a iste ste aj vy vtedy čítali mnoho článkov a blogov o tom, ako Dávid porazil Goliášov v narážke na veľkosti rozpočtov jednotlivých klubov.

Napriek tomu, že ten príbeh poznáte, asi ste ho v sezóne 2015/2016 nesledovali očami fanúšika či novinára priamo z Leicesteru. Aj tí čo ich anglický futbal najviac zaujíma zabrúsia najďalej na stránku BBC, Guardianu či SkySports. Rob Tanner, autor knihy o ktorej vám píšem, je novinárom Leicester Mercury a píše o futbale. Kniha je kombináciou jeho autentických blogových príspevkov zo sezóny 2015/2016, tak ako ich zverejňoval a dodatočným popisom toho čo sa dialo v klube a v meste tých slávnych dňoch.

Dokopy je to príjemné rozprávanie o tom, ako sa sezóna vyvíjala. Ako sa z bezmenného klubu a bezmenných futbalistov stali hviezdy, ktoré došli až k titulu. Dnes už mená Jamie Vardy, Rijad Mahriz, či Kasper Schmeichel pozná aj priemerný fanúšik. Začiatkom sezóny 2015/2016 o nich (s výnimkou Schmeichela, ktorý má slávneho otca) mnohí nič netušili.

Okrem prehľadu toho ako sa menila nálada v klube aj v meste získate aj lepší pohľad na to, čo obnáša práca lokálneho futbalového dopisovateľa v Anglicku a ako sa úspech klubu prejavil aj na jeho práci. Celkovo je to príjemné čítanie pre každého futbalového fanúšika, ktorý si chce trocha zaspomínať a nabrať pár zákulisných informácii, ktorými bude ohurovať iných fanúšikov v momente keď sa opäť rozbehne sezóna.

Knihu si môžete zaobstarať tu.

Posted in Áno, BB/Art, Futbal, Kvalita Textu 4/5, Príbeh 4/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Šport, Tanner.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *