Philip Roth; Americká Idyla

Autor Philip Roth
Názov Americká Idyla
ISBN 9788020417626
Vydavatelstvo Mladá Fronta
Rok vydania 2009
Kategória Román
Táto kniha je o … Príbeh jedného američana a jeho rodiny

Recenzia: Americká Idyla; Philip Roth

K tejto knihe ma priviedli dve veci. Jednak film, ktorý asi pred polrokom začal bežať v kinách a jeho naozaj zaujímavý spojler. A zároveň aj to, že autor dostal za knihu v roku 1998 Pullitzerovu cenu. A presne tieto dve lákadla mi mali dať signál presne opačný. Ak má film príliš dobrý spoiler, tak je to väčšinou tým, že je v ňom všetko čo v samotnom filme stojí za to a neoplatí sa mu venovať viac ako tých 6 minút. Zároveň Pullitzerová cena sa väčšinou nedáva za niečo pričom sa náramne zabavíte a prečítate to na jeden šup (česť výnimkám). Americkú Idylu som si teda nedoprial vo forme filmu, ale kúpil som si radšej knihu. Urobil som chybu.

Knihu som čítal asi tri mesiace. Počas tých troch mesiacov som stihol urobiť kopec iných vecí, napríklad prečítať tri ďalšie knihy. Americká Idyla ma jednoducho nebavila a pri jej čítaní sa mi po dvoch stranách pravidelne zatvárali oči. A pritom zápletka knihy je perfektne vymyslená.

Príbeh bohatého chlapca, ktorý je šikovný športovec a po škole začne pracovať v otcovej firme, ktorú nakoniec preberie. K tomu manželka, ktorá je bývala Miss New Jersey s ktorou má dcéru, ktorá si však v puberte vyberie úplne inú cestu. Cestu bojovníka za dobro, pričom pri boji sa nebojí uchýliť k teroristickým útokom.

Spojler ako vyšitý, neverím, že ak si prečítate len ten jeden odsek tak tú knihu bude chcieť čítať.

Bohužiaľ samotná kniha má unudila skoro k smrti. Philip Roth sa vyžíva v siahodlhých opisoch. Takže ak na strane 346 autor naznačí, že v dialógu sa povie niečo naozaj zaujímavé, tak na strane 349 sa tak naozaj stane. Tie tri strany medzitým sa dozviete, akú farbu má podlaha, detailne sa zoznámite so všetkými predmetmi v izbe, v ktorej sa dialóg odohráva. K niektorým predmetom dostanete aj vysvetlenie prečo sa do izby dostali a ako sa vo všeobecnosti vyrábajú.

Keby knihu Americká Idyla dostal do rúk editor bez úcty k autoritám, tak by ju zosekal na tretinu a bola by z toho perfektná poviedka. Poviedka, z ktorej by ste sa dozvedeli ako sa Amerika zmenila, ako ju vnímajú príslušníci vyššej strednej triedy a navyše by ste dostali jeden pútavý príbeh. Miesto toho však musíte prelúskať 400 strán a všetky tie opisy vám to dôležité a zaujímavé úplne zahmlia. Škoda.

 

Príbeh/Zápletka««««[4/5]
Pútavosť«««[3/5]
Kvalita textu««[2/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť? NIE
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Kvalita Textu 2/5, Mladá Fronta, Nie, Príbeh 4/5, Pútavosť 3/5, Recenzie, Romány, Roth.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *