Magor a Jeho Doba

Marek Švehla; Magor a Jeho Doba

AutorMarek Švehla
NázovMagor a jeho doba
VydavateľstvoTorst
Rok vydania2017
KategóriaBiografia
Táto kniha je o …Ivanovi „Magorovi“ Jirousovi a Plastic People of the Universe a dobe v ktorej žili, prežívali a tvorili

Recenzia: Marek Švehla; Magor a jeho doba

Rozmýšľam akým superlatívom začať. Slová „super“ alebo „perfektné“ sa mi zdajú veľmi slabé na knihu Magor a Jeho Doba od Mareka Švehly. Za knihou je určite hromada práce. Rozhovorov, štúdia archívov a aj samotného písania. Ale ten výsledok je dokonalý.

Ak vás neodradí hrúbka knihy a kvantita textu tak dostanete v jednom diele pohľad na jedného človeka a zároveň pohľad na históriu celej našej krajiny od rokov päťdesiatych až po súčasnosť. Marek Švehla odviedol skvelú prácu.

Túto knihu určite neprečítate za jedno ani desať podvečerov. Vzhľadom na čas a množstvo udalostí a osôb, ktoré pokrýva si na ňu vyčleňte hádam aj mesiac. Dostanete detailný nahľad jednak na život Ivana Jirousa, a zároveň aj na formovanie undergroundu v Československu. Každý, kto chce študovať, alebo sa niečo dozvedieť o normalizácii v Československu by mal touto knižkou začať.

Ivan Jirous zvaný „Magor“ by mnohým nebol sympatický. Najmä v neskoršom období svojho života prepadal alkoholizmu častejšie ako by mal a boli s tým spojené aj iné odporné prejavy ako napríklad agresivita a vulgárnosť. Aj to je však dôležité. Marek Švehla nič z toho nezakrýva, nesnaží sa z Magora vytvoriť mýticku postavu s kladnými vlastnosťami. Kniha je obrazom o nedokonalom človeku, ktorý žil v nedokonalej dobe. Nič neprikrášľuje a to je dobre.

Zároveň je kniha obžalobou akejkoľvek totality a najmä tej komunistickej. Totality, ktorá sa bojí iného názoru, a nielen toho. Totalita sa bojí aj iného strihu vlasov, iných pesničiek, básni. Bojí sa vlastne všetkého, ale najviac slobodného myslenia.

Milióny ľudí žili svoj život a snažili sa vyjsť s dobou a mocou ako sa dalo. A potom tu boli desiatky, stovky možno tisíce ľudí, ktoré si chceli uchovať svoju slobodu myslenia a prejavu a tvrdo na to doplatili. Jedným z nich bol aj Ivan Jirous. Marek Švehla nás pritom šetrí a pobytu vo väzení sa venuje tak akurát. Netreba do detailu opisovať aké je to väzení, stačia aj tie náznaky z listov, ktoré Jirous písal domov. O neľudskosti komunistického režimu hovoria viac než dosť.

Okrem pohľadu na život Ivana Jirousa sa dozviete aj to, ako celý „underground“ vznikal a fungoval. Nazriete do života mnohých ľudí, ktorí chceli žiť slobodne a rozhodli sa nevzdať, aj keď ich to stálo mnoho. Niektorí prišli dokonca aj o život. Zistite ako sa formovali rôzne skupiny disentu, ako sa prepájali, komunikovali a prežívali.

Ivan Jirous mohol žiť svoj život filozofa, umelca, kritika, ale totalitná moc mu to nedovolila. Pretože, on chcel žiť hlavne slobodne a to je s akoukoľvek totalitou nezlučiteľné.

Príbeh/Zápletka«««««[5/5]
Pútavosť«««««[5/5]
Kvalita textu«««««[5/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?URČITE ÁNO 
Túto knižku si môžete kúpiť tu 
Posted in Biografie, Kvalita Textu 5/5, Najlepšie knihy (Moje odporúčania), Príbeh 5/5, Pútavosť 5/5, Recenzie, Švehla, Torst, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *