Písečný muž

Lars Kepler; Písečný muž

AutorLars Kepler
NázovPísečný muž
ISBN9788072948550
VydavateľstvoHost
Rok vydania2013
KategóriaDetektívny román
Táto kniha je o …..desivá severská kriminálka o ľudoch, ktorí zmizli

Recenzia: Lars Kepler; Písečný muž

Už chápem čo znamená, ak na prebaloch anglických kníh píšu „stunning“, prípadne na českých „dechberoucí“. Tejto knihe som dlhšie odolával. Ležala mi na poličke dobrý mesiac a vždy som si našiel niečo lepšie alebo aspoň iné na robotu. Podvedome sa už severským kriminálkam bránim. Pripadajú mi desivé a temné a v podstate dosť opakujúce sa. Drsný kriminalista, ktorý si už čo to prežil a má jazvy nielen na tele ale aj na duši. A k tomu brutálne opisy vrážd a iných nechutností. Trilógia Millenium od Stiega Larssona bola super a hlavne bola prvá. Odvtedy sú však severských kriminálok (teda nórskych a švédskych, ako keby vo Fínsku nič nepísali) plné kníhkupectvá a mne sa nejako nechce dávať peniaze za ďalšie hrôzostrašné príbehy, ktoré su v podstate rovnaké.

Keď som sa však k Písečnému muži od Larsa Keplera nakoniec odhodlal, tak som sa dva dni nepohol z gauča. A dal by som tých 500 strán aj za deň, ale musím priznať, že po 11tej v noci som ju radšej odložil a nechal na slnečné ráno. Predsa len som sa chcel vyspať a už tak som sa po zotmení s podozrením obzeral po každom šuchnutí za oknom. Na jednej strane veľmi desivé, na strane druhej brutálne dobre napísané. Vyslovene som to zhltol od prvej do poslednej strany. Autor vám dá možno desať strán, ktoré tam nemusia byť. Inač je to priamočiare a dej sa hýbe tak rýchlo dopredu až nestíhate ani žmurkať.

A teda musím priznať, že som dokázal tolerovať aj toho ošlahaného kriminalistu s ranami na tele aj duši, aj ostatné postavy z rôznych sektorov bezpečnosti v Štokholme. Proste sa to dalo, ten príbeh to v pohode uniesol.

Ak ma niečo na chvíľku vyrušilo, tak len český preklad a skloňovanie mien (a to ma teda vyrušilo dosť, ale možno je to tak naozaj gramaticky správne) a posledná strana. Taká zjavná príprava na voľné pokračovanie ma trocha nasrdila. Ako som však následne zistil Písečný muž je 4. príbeh zo šiestich s kriminalistom Joona Linnom.

Napriek týmto dvom drobnostiam túto knihu vrelo odporúčam. Na dovolenku na pláž, ale nie na dlhé zimné večery pri krbe.

Príbeh/Zápletka««««[4/5]
Pútavosť«««««[5/5]
Kvalita textu««««[4/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?ÁNO
Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Áno, Detektívny román, Host, Kepler, Kvalita Textu 4/5, Príbeh 4/5, Pútavosť 5/5, Recenzie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *