Analfabetka

Jonas Jonasson; Analfabetka, ktorá vedela počítať

AutorJonas Jonasson
NázovAnalfabetka, ktorá vedela počítať
ISBN9788055138206
VydavateľstvoIkar
Rok vydania2014
KategóriaHumoristický román
Táto kniha je o ……tom, ako outsideri dokážu robiť veľké a neuveriteľné veci

Recenzia: Jonas Jonasson; Analfabetka, ktorá vedela počítať

Knihu Analfabetka od Jonasa Jonassona som nechcel čítať. Napriek tomu, že jeho „Starčekom, ktorý vyliezol z okna a zmizol“ som bol nadšený. Podvedome som však už z názvu založeného na rovnakom princípe  „Niekto, a vysvetlenie“ cítil, že dvojka nikdy nebýva taká dobrá ako jednotka. Ani vo filmoch, ani v knihách, ani vo vtipoch. Opakovaný vtip len málokedy býva vtipom.

Nakoniec som si knihu zobral a prečítal. A môžete ma teraz ukameňovať, že načo som ju čítal, prečo som nedal na svoju intuíciu. No nedal a všetky obavy sa potvrdili. Analfabetka sa mi nepáčila. Ak chcete vedieť prečo, tak čítajte ďalej.

Už „Starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol“ bol ťažko uveriteľný. Napriek tomu to malo spád a bolo to hlavne vtipné. Všetci vieme, že je to vymyslené, ale to ako sa tam objavuje jedna historická udalosť za druhou je perfektné. Nápad autora bol proste unikátny a čítalo sa mi to hrozne dobre. Napriek istej jednoduchosti textu a dialógov postáv to malo iskru a dalo sa to zhltnúť na jeden šup. Nehovoriac o tom, že ma to celkom motivovalo aby som si doštudoval jednotlivé detaily spomínaných historických udalostí.

Analfabetka bola autorom napísaná podľa rovnakého vzoru. Len sa zmenili hlavné postavy a vymysleli sa im iné dôvody, prečo sú také aké sú. K tomu sa pripojilo pár historických súvislosti, ktoré autor nepoužil u Starčeka. A keďže toho veľa nezostalo, tak v tejto knihe je aj tých udalostí naozaj poskromne. Vyšlo len na švédskeho krála, čínskeho prezidenta, niekoľkých hodnostárov z Južnej Afriky a Izraela. Proste slabšia kópia.

Dej je opäť neuveriteľný, ale tentokrát ešte viac. Všetko je príliš zjednodušené. Hlavná postava Nombeko je vlastne génius, ale niekedy robí úplne nevysvetliteľné hlúposti. Ostatné postavy sú viac menej len hlúpe. Celé je to nielen veľmi jednoduché, ale aj písané spôsobom, že máte pocit, že čítate rozprávku pre 5 ročné deti. Ak si k tomu pridáte pár korektorských chýb, napr. prezident USA George W. Bush je písaný zásadne ako Busch, tak máte čo robiť aby ste to dočítali.

Ja som to dočítal a viem, že tretiu knihu od Jonassona si už neprečítam. Jedine, že by úplne zmenil žáner a názov nebude „Niekto, ktorý niečo vedel alebo spravil“.

Ak ste sem však prišli, aby ste našli odporúčanie na humoristicko absurdný román, tak neváhajte a prečítajte si Starčeka, ktorý vyliezol z okna a zmizol. Originál je vždy lepší ako nepodarená kópia.

Príbeh/Zápletka««[2/5]
Pútavosť««[2/5]
Kvalita textu««[2/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?NIE
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Humoristický román, Ikar, Jonasson, Kvalita Textu 2/5, Nie, Príbeh 2/5, Pútavosť 2/5.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *