Jan Němec; Možnosti milostného románu

Jan Němec je napriek svojmu mladému veku uznávaným a obdivovaným spisovateľom. Jeho román Dejiny Světla o fotografovi Františkovi Drtikolovi získal nejedno ocenenie. Jeho posledný román s názvom „Možnosti milostného románu“ tak sprevádzali veľké očakávania. Naplnil ich či nie?

Recenzia: Jan Němec; Možnosti milostného románu

Trocha bulvárny titul knihy iste rozšíril potenciálny okruh záujemcov o tento román. Bohužiaľ čitateľky kníh ružovej knižnice budú sklamané a nabudúce si dajú väčší pozor na to či kupovať knihu podľa názvu. Ale ak im nebola podozrivá hrúbka knihy, meno vydavateľstva, grafické spracovanie obálky a zaujímavý koncept farebného odlíšenia strán do troch častí, tak ich nemusíme ľutovať.

Jan Němec v románe opisuje svoj milostný vzťah a robí to vskutku neobvyklým spôsobom. Kapitoly plné deja, priamej reči a opisu udalostí a príbehov, striedajú kapitoly, v ktorých rieši filozofické otázky, spôsoby písania, prípadne cituje iných známych aj neznámych autorov.

Pri čítaní sa tak dostávate do zvláštneho stavu, keď epický dej a príbeh strieda pomalé plynutie úvah, pri ktorých musíte oveľa viac zbystriť a spomaliť. Tento román, ak ho chcete prečítať celý a dobre, určite nedáte za jedno popoludnie. Autor čitateľa nešetrí, dáva mu zabrať, ku koncu ho nepustí ľahko.

Predstavte si priateľa, ktorý vám vypráva príbeh, ale je to ten typ vyprávača, ktorý sa rád počúva. Tu pridá odbočku do minulosti, tu všeobecnú úvahu o zmysle sveta, nechýba ani výlet medzi pracovné povinnosti a trápenia. K tomu si treba prirátať aj niekoľko klišé, ktoré si vypočujete a sem tam citáciu od niekoho známeho, či referenciu na nejakú tú pesničku či iné dielo. Koľkokrát si budete chcieť od takéhoto priateľa vypočuť nejaký príbeh? Raz, maximálne dvakrát.

Názov románu tak presne vyjadruje to ako je napísaný. Jan Němec skúma možnosti čitateľa a vydavateľa. Čo všetko možno do milostného románu zahrnúť. Kde je tá hranica, za ktorou by mu už redaktor nemilosrdne začal škrtať a vyhadzovať kapitoly. Čo všetko dokáže čitateľ zniesť v záujme toho aby zistil ako ten milostný príbeh nakoniec dopadne.

Tí čo vydržia až do konca budú možno trocha sklamaní, napokon skončilo to tak, ako autor naznačí hneď na začiatku. Napriek tomu tá kniha stojí za to. A nielen preto, že si človek rozšíri obzor vo svete literatúry a nazrie do života spisovateľa. Tým základom, je totiž jednoduchý romantický príbeh, akých sa dejú po svete tisíce, ale je popísaný inak. Zaujímavo, s vášňou a nadšením, až do konca.

Osobne neľutujem ani minútu, ktorú som Možnostiam milostného románu venoval. Jedine, čo by som teraz chcel vidieť je ten istý príbeh napísaný z jej pohľadu. Jej román by bol o polovicu tenší a obraz toho čo sa stalo a prečo by bol úplne iný.

Možnosti milostného románu od Jana Němca si môžete kúpiť aj vo forme e-knihy tu.

Posted in Áno, Biografie, Host, Knižna kategória, Kvalita Textu 5/5, Němec, Príbeh 4/5, Pútavosť 3/5, Recenzie, Romány.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *