Nas Vaclav Havel

Jan Dražan, Jan Pergler; Náš Václav Havel

AutorJan Dražan, Jan Pergler
NázovNáš Václav Havel
ISBN9788090659315
VydavateľstvoZeď
Rok vydania2016
Kategóriarozhovory, biografia, politika
Táto kniha je o …Václavovi Havlovi a ako ho videlo 27 blízkych osobností

Recenzia: Jan Dražan, Jan Pergler; Náš Václav Havel

Podľa názvu tejto knihy by jeden očakával, že to bude nejaká sladká oslavná kniha na počesť Václava Havla. Ak sa však začítate, tak pochopíte, že tomu tak nie je. Žiadna prehnaná adorácia sa v nej nenachádza. 27 rozhovorov, teda 26 a jeden originálny príspevok, s ľuďmi z okolia Václava Havla. Z rôznych časových období, ale všetci ho poznali dostatočne dobre. Rozhovor Vás prevedie jeho disidentským, prezidentským aj poprezidentským obdobím. Nie je to jeho životopis, takže v tom nemožno hľadať nejakú presnú faktografiu a časovú náväznosť. Napriek tomu si z tej knihy odnesiete mnoho zaujímavých poznatkov ohľadne rôznych udalostí z pohľadu rôznych ľudí. Až ma niekedy prekvapilo ako je možné vidieť jednu udalosť rôzne a zdôrazňovať na nej niečo iné.

Je to rozhovor s 27 individualitami, ktoré rozprávajú o Václavovi Havlovi, kedy a ako ho spoznali, ako na neho spomínajú. Postupne sa teda odkrývajú roky šesťdesiate, sedemdesiate, podpis Charty, novembrová revolúcia, rozpad Československa a následne české prezidentovanie až po jeho odchod z politiky a odchod zo života.

Výber respondentov je široký, od Schwarzenberga cez Kňažka a Kocába až po sestru Angeliku. Každý spomína na Havla aj na udalosti inak. Zaujímavé je, že kým u niekoho sa rozhovor čisto týka len a len Havla, u iných (Kňažko) sa človek viac dozvie o spovedanom ako o Havlovi. Niekto (Vodňanská) odmietne povedať všetko, keďže už myslí na svoje pamäte. Niekto (Pánek) priznáva, že ten vzťah medzi ním a Havlom vôbec nebol intenzívny, ale v pár kľúčových momentoch proste bol pri ňom a pri tom.

Ak sa bojíte, že táto kniha bude nudná, tak nie je. Ak vás zaujíma politika a história, tak tu nájdete kopec užitočných informácií o tom ako sa to naozaj dialo. Čo sa deje na rokovaniach prezidentov, keď tam nie je verejnosť a ako funguje samotná moc. Ako ďaleko je od myšlienky k výsledku.

Pre mňa osobne bolo najzaujímavejšie pasáže o Novembri 89. Bola to dominantná udalosť aj v Havlom živote a aj v živote väčšiny knižných respondentov. Je to už pomaly 30 rokov, detaily človek zabúda a tieto rozhovory sú ideálnym historickým prameňom. Ako by povedal Angličan, dodanie „farby“ k jednotlivým udalostiam.

Kniha zároveň vyvracia jeden slovenský mýtus o tom, že Havel Slovákov nemal rád. Tí čo pritom boli hovoria jasne.  Havel mal rád Slovákov aj Slovensko, ale nerozumel mu a nepoznal ho dostatočne dobre. Rozpad Československa bol jednou z vecí, ktorú si dával za vinu. To, že sa do popredia dostali všetkého schopní pragmatici typu Klaus nedokázal dostatočne ovplyvniť. A tak jeho moc smerom dovnútra krajiny sa postupom času zmenšovala.

Smerom do zahraničia však jeho vplyv rástol a bol neúmerný veľkosti krajiny. To ako dokázal presadzovať politické záujmy krajiny bolo neskutočné a obdivuhodné.

Rôzni respondenti, rôzne príbehy, ale žiaden nebol nudný. V každom bolo niečo zaujímavé. To ako rôzne ho vnímali ľudia okolo. Ako premýšľal, čo pre neho bolo dôležité, aký bol priateľ, aký bol doma keď ho verejnosť nevidí. Celkovo dostanete obraz, ktorý je iný ako len ten sucho prezidentský. Mnohovrstevný človek aj s chybami a tie sú v knihe pomenované. Havel bol totiž hlavne človek. Dobrý človek.

 

Príbeh/Zápletka[-/-]
Pútavosť«««««[5/5]
Kvalita textu«««««[5/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?URČITE ÁNO
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Biografie, Dražan, Kvalita Textu 5/5, Pergler, Politika, Pútavosť 5/5, Recenzie, Rozhovor, Určite Áno, Zeď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *