Jakub Szántó; Za oponou války

Česká televízia a jej zahraničné spravodajstvo je synonymom kvality a nezávislosti. Redaktorov nemajú len v Bruseli (ako naša nešťastná RTVS) ale aj v iných dôležitých centrách svetovej politiky. Jakub Szántó je jeden z nich. Dlhoročný redaktor zahraničného spravodajstva z Blízkeho východu, ktorý však zažil čo to aj v Moskve, na Ukrajine či v Afghanistane. Jeho kniha Za oponou války tak nemohla ujsť môjmu oku. Nech sa páči moje dojmy po prečítaní.

Recenzia: Jakub Szántó; Za oponou války

K Jakubovi Szántóvi chovám veľký rešpekt. Napokon chodiť na miesta kde sa strieľa a bezpečnosť je len ilúzia, to chce pevnú náturu. Ak k tomu pridám aj skvelý prejav, schopnosť zreprodukovať čo vidí na to naozaj podstatné a dôležité, tak máme pred sebou novinársku hviezdu. Hviezdu v tom dobrom zmysle slova. Jakub Szántó nie je celebrita, ale profesionál, ktorý svoju prácu vykonáva dobre a svedomito.

Jeho dlhoročné pôsobenie v Izraeli a výlety do Libanonu, Sýrie, Iraku, Jemenu či Afghanistanu mu priniesli istý druh slávy a aj kopec poznatkov, historiek a príbehov. Po troch rokoch písania si ich môžete prečítať v jeho knihe aj vy.

Osobne som k tejto knihe pristupoval s veľkými očakávaniami. Najmä potom čo som len nedávno prečítal knižku Tomáša Forra Donbas a bol som nadšený. Očakával som niečo podobné len o Blízkom východe. Knižka Jakuba Szánta je však iná. A na to vás musím pripraviť.

V ôsmich kapitolách autor prechádza z miesta na miesto, v každej dostane priestor pár príbehov z rôznych udalostí, na rôznych miestach a v rôznom čase. Každá kapitola, každá podkapitola a príbeh by sa dala čítať ako samostatná poviedka, alebo zápisník. Na jednej strane sa tak ocitnete v Afghanistane, o dve strany ďalej ste zase v Sýrii. Knižka je zbierkou príbehov, ktoré sú síce poctivo označené časom, dátumom a miestom, ale mne osobne chýbala štruktúra, časová následnosť. A nejaký ten súhrn a presah, o čo v oblasti išlo, kto je kto a prečo. A pochopiteľne viac zo samotného životného príbehu samotného autora. Pridal by som k tomu názory jeho blízkych, viac detailov z bežného života zahraničného a často vojnového redaktora.

Miesto toho dostanete zaujímavé náhľady na život na vojenských základniach, či lietadlových lodiach, a aj na osudy ľudí v miestach kde je vojna a ozbrojené konflikty súčasťou života. A to nie je ľahké čítanie. K tomu dostanete aj pohľad na prácu televízneho spravodaja, dôležitosť súhry s kameramanom, nutnosť mať miestneho sprievodcu a hlavne istú dávku šťastia a profesionálnej drzosti.

Kniha je dobrým sprievodcom pre tých, ktorí sa túžia dozvedieť viac o práci novinárov v rizikových oblastiach. A zaujímavým zdrojom pre fanúšikov vojenskej techniky, ktorí sa zaujímajú o vojny, konflikty a zbrane. Navyše ju nemusíte čítať na jeden ťah, ale vďaka štruktúre, kde nie je jasný dej a časová náväznosť si môžete dať tu jednu kapitolu, o deň či dva druhú, až kým celú knižku nepreštudujete.

Knihu Jakuba Szántó Za oponou války si môžete kúpiť tu.

Posted in Argo, Asi Áno, Kvalita Textu 4/5, Politika, Pútavosť 4/5, Recenzie, Szántó.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *