Frank Schätzing; Breaking News

Predpokladám, že táto kniha mnohých odradí už svojou úctyhodnou hrúbkou. Tí, čo sa však nezľaknú dostanú odmenu v podobe pútavej detektívky, ktorá sa odohráva vo viacerých rovinách a pokrýva skoro sto ročnú históriu Izraela na Blizkom východe.

Recenzia: Frank Schätzing; Breaking News

Príbeh tohto románu sa odohráva v dvoch rovinách, ktoré sa nakoniec prepoja.

Tou prvou je osud novinára Toma Hagena, ktorý zažije fatálne zlyhanie v Afghanistane v roku 2008. O pár rokov neskôr sa pretĺka v Lýbii a Sýrii, aby nakoniec skončil v Izraeli kde sa mu náhodou pritrafí možnosť získať tajné materiály domácej rozviedky.

Druhá rovina začína v roku 1934 keď sa dve židovské rodiny prisťahujú do Palestíny. Ich osudy potom sledujeme až do konca knihy, kde sa pretnú s osudom Toma Hagena.

Celá kniha je fikcia, ale jedna zo spomenutých rodín patrí Arielovi Šaronovi, bývalému izraelskému premiérovi.

Ak nepoznáte blízko-východne dejiny podrobne tak môžete príbeh čítať úplne slobodne. Ak sa v palestínsko-izraelskom konflikte orientujete, tak si mnoho vecí pripomeniete a pri mnohých budete premýšľať či je to ešte fikcia alebo sa to naozaj stalo.

Pre mňa bolo kniha každou prečítanou stránkou pútavejšia a zaujímavejšia. Ak sa prekúšete zhruba úvodnou päťdesiatkou strán, tak zvyšných 820 vám už ubehne ako voda.

Iste nájdu sa tam aj pomalšie pasáže týkajúce sa viery a náboženstva, ale zvyšok je strhujúci a akčný. Pohľady rôznych ľudí na dej, ktorý môže otriasť celým Izraelom je skvelý.

Už dávno som nečítal „politickú“ fikciu tak dobre spracovanú a vypointovanú. A to autor napísal knihu v roku 2015, takže dej končí zhruba v roku 2011. Napriek tomu som mal pocit ako keby popisoval aktuálnu situáciu.

Breaking News (mimochodom v origináli sa kniha volá Limit) názvom trocha mätie, ale pre mňa to bol skvele strávený týždeň.

Knihu Franka Schätzinga si môžete kúpiť tu.

Posted in Autor, Detektívny román, Historický román, Knižna kategória, Knižní klub, Kvalita Textu 4/5, Paseka, Politika, Príbeh 4/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Romány, Schatzing, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *