Andrew Jennings; Špinavá Hra

Autor Andrew Jennings
Názov Špinavá Hra
ISBN 9788074629655
Vydavatelstvo Jota
Rok vydania 2016
Kategória Biznis, Šport, Futbal
Táto kniha je o … svetovom futbale a ako je prelezený korupciou.

Recenzia: Špinavá Hra; Andrew Jennings

Knižka na pochopenie toho, že divný nie je len futbal slovenský.

Ak ste znechutený z diania v Slovenskom futbalovom zväze a nemyslíte si o čistote slovenského futbalu nič chvályhodné, je toto dielo ako stvorené pre vás. Zákulisné a nečisté praktiky sú zrejme zapísane v tajných smerniciach každého futbalového zväzu.

Na viac ako 300 stranách sa vám dostane súhrnný obraz o kupovaní hlasov, zneužívaní moci a nepostihnuteľnosti zákonom. Nadnárodná organizácia, ktorú tvorí viac než 170 členských štátov, trpí všetkými neduhmi, ktoré predpokladáte u ktoréhokoľvek diktátorského štátu. Niet sa čomu čudovať, napokon koľko členských štátov je vskutku demokratických. Vraví sa, že moc korumpuje a v prípade FIFA táto pravda platí absolútne. Ak sa ktokoľvek dostane k moci a zdroju miliónových príjmov, ktoré dnešný vrcholový futbal prináša, nebude sa štítiť ničoho na udržanie svojho postu. Vysoký post potom závisí od toho ako sa príjmy redistribuujú medzi konkrétne osoby s hlasovacím právom. O tom celý futbalový zväz je. O peniazoch. Vonkajšia kontrola? Načo, však všetci členovia sú spokojní.

Andrew Jennings je novinár, ktorý dlhé roky píše o čudesných praktikách vo FIFA. Používa na to publicistický štýl, ktorého podstatou je poskytnúť na relatívne malom priestore veľké množstvo informácií. Knižka je zhrnutím faktov a zistení, začínajúc od roku 1974 až po súčasnosť. Niekedy sa človek v množstve mien a vzťahov stráca. Je rozdiel písať článok v novinách o konkrétnom probléme a na druhej strane dať dokopy knihu plnú faktov takým spôsobom, aby sa v nich človek necítil úplne zamotaný. Ak sa však zameriate na obsah, nedá sa tejto publikácii nič vytknúť. Je jasne vidieť niekoľkoročnú poctivú prácu novinára.

Kto má rád futbal a nadchýna sa jeho krásou na trávniku, by knižku ani nemal brať do rúk. Iba čo si pokazí náladu a pochopí, že vonkajšia krása je vyvážená temným zákulisím. Ak si občas zanadávate na vedenie Slovenského futbalového zväzu, po prečítaní tejto knižky pochopíte, že vlastne nerobia nič iné ako ich nadnárodní šéfovia. Akoby sa skúsenosti odovzdávali z krajiny do krajiny, od funkcionára k funkcionárovi.

Príbeh/Zápletka«««[3/5]
Pútavosť««««[4/5]
Kvalita textu«««[3/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť? ASI ÁNO
 Túto knižku si môžete kúpiť v slovenskom preklade tu alebo v origináli tu
Posted in Asi Áno, Biznis, Futbal, Jennings, Jota, Kvalita Textu 3/5, Príbeh 3/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Šport.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *