Pravidla zdvorilosti

Amor Towles; Pravidlá zdvořilosti

AutorAmor Towles
NázovPravidlá zdvořilosti
ISBN9788074298967
VydavateľstvoVyšehrad
Rok vydania2017
KategóriaRomán
Táto kniha je o …… 30 rokoch v Amerike a živote bohatých a chudobných a láske a nenávisti

Recenzia: Amor Towles; Pravidlá zdvořilosti

Po Jackovi Blackovi sa mi chcelo pokračovať v skúmaní Ameriky. A tak som plynulo nadviazal knihou Amora Towlesa Pravidlá Zdvořilosti.

A kým v Jackovi Blackovi išlo o roky 1890 až 1930 a obraz podsvetia a chudobnejšej časti spoločnosti, v Pravidlách zdvořilosti ide hlavne o rok 1938 a starosti tej bohatšej časti. Dej sa odohráva v New Yorku medzi smotánkou. Hlavnou postavou je Kate, ktorá síce nie je v roku 1938 bohatá a jej pracovná aj životná púť len začína, napriek tomu nahliadne medzi tých bohatších. Zápletka je ako z klasického dievčenského románu a ide hlavne o lásku.

Napriek tomu ma to bavilo. Číta sa to dobre, v pozadí som si dokázal úplne živo predstaviť ako sa v New Yorku 1938 žilo, ako to tam vyzeralo. Prekvapivo ma neznechutila ani tá základná jednoduchá romantická zápletka. Síce je predvídateľná a fakt jednoduchá, ale zároveň mi pripadala ako keby v pozadí. To všetko čo sa deje popritom ma pútalo oveľa viac. Ako keby ten hlavný motív ani nebol hlavný a slúžil len na prilákanie čitateľa, ktorý potom už putuje rôznymi zákutiami New Yorku a premýšľa nad osudmi jednotlivých postáv.

Kým Jack Black je občas trocha ponurý a zároveň neuveriteľné pokojný, v Pravidlch Zdvořilosti to má oveľa väčší spád. Nie je čas na dlhé premýšľanie, lebo veci sa posúvajú ak nie každou, tak každou druhou stránkou ďalej. A ponuré to nie je ani náhodou, skôr je z toho cítiť kopec života a peňazí.

Pravidlá zdvořilosti sa mi ako ste už iste pochopili páčili. Jack Black tiež. Ale nie je nič lepšie ako dať si tieto knihy hneď za sebou. Ten kontrast tých prostredí, kde sa obe odohrávajú a spôsobu vyprávania ma dostal. Jedna krajina a milión spôsobov a možností čo sa vám môže stať a ako prežijete svoj život. Za mňa palec hore obom autorom a obom knihám.

Príbeh/Zápletka«««[3/5]
Pútavosť««««[4/5]
Kvalita textu««««[4/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?URČITE ÁNO
Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Kvalita Textu 4/5, Príbeh 3/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Romány, Towles, Určite Áno, Vyšehrad.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *